Well Being Shake!

Poznajcie „odżywianie przyszłości”. Nowy koktajl Well Being Shake, który dla Was przygotowaliśmy, ma w swoim składzie najczystszy spośród dostępnych izolat białka sojowego, ale nie to wyróżnia go na rynku. Stworzyliśmy pełnowartościowy posiłek, w skład którego wchodzą liofilizowane ekstrakty ponad 14 warzyw i owoców, specjalnie wyselekcjonowane i dobrane pod względem potrzeb metabolicznych organizmu. Już pierwszy rzut oka na skład pobudza wyobraźnię i budzi świadomość, jak uboga była nasza dotychczasowa dieta. Ale to właśnie się zmienia, bo przyszłość już tu jest! The Future is now! Zdrowie i świetna kondycja są na wyciągnięcie ręki, ponieważ jedna porcja Well Being Shake to aż ½ kg (!) warzyw i owoców. Jest przede wszystkim zamiennikiem posiłku, ale także produktem, który może być używany wspomagająco w czasie diet odchudzających.

Owoce i warzywa w Well Being Shake

Co jeszcze powinniście wiedzieć na temat nowego produktu? To zdrowy posiłek, dający nam codziennie to, czego nie jesteśmy w stanie zjeść z różnych przyczyn, np. niedostępności części składników przez cały rok (arbuz, jarmuż), niedostępności na naszym rynku (marakuja, acai), upodobań smakowych (zielona herbata, zielona kawa, jarmuż, brokuły, szpinak), trudności w przyrządzeniu (goji, jarmuż, zielona kawa). Owoce i warzywa w koktajlu są liofilizowane. O tej metodzie przetwarzania mówi się przede wszystkim, że jest to najdoskonalszą metodą konserwowania żywności. Ogromną zaletą tej metody jest przede wszystkim to, że żywność zachowuje swój naturalny smak, zapach, kolor i, co najważniejsze, wartości odżywcze. Do tego liofilizowanie wyklucza używanie konserwantów – przez co owoce i warzywa są zdrowsze. Do bogatego składu koktajlu dołączyliśmy odtłuszczone kakao holenderskie, oczywiście najlepszej jakości. Przyrządzenie go w pracy, w szkole, na siłowni, czy gdziekolwiek aktualnie jesteście, jest banalnie proste i szybkie. 2 płaskie łyżeczki produktu (lub jedną miarkę) wystarczy zmieszać z wodą, sokiem, mlekiem krowim, kozim, roślinnym lub z jogurtem.

Po co nam białko w składzie koktajlu?

Pijąc białko w koktajlu Well Being Shake chronimy mięśnie po wysiłku fizycznym, przyspieszając ich regenerację i rozwój. Wypite bezpośrednio po treningu, chroni naszą tkankę mięśniową, jednocześnie przyspieszając redukcję tkanki tłuszczowej. Doskonale wiedzą o tym sportowcy oraz osoby regularnie trenujące.

Składniki: Izolat białka sojowego 90%, kakao holenderskie, błonnik pszenny, glukoza, ekstrakt z jagody acai (25% kwas fenolowy, 1% antocyjaniny), aromat waniliowo-śmietankowy, suchy ekstrakt z jagody goji (20% polisacharydy), suchy ekstrakt z owocu granatu (40% kwas elagowy), ekstrakt 4:1 ze szpinaku, ekstrakt 4:1 z liści zielonej herbaty, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy (40% witaminy C, 0,25% synefryny), ekstrakt z jagód zielonej kawy (10% kwasów chlorogenowych), ekstrakt 10:1 z owocu mango, ekstrakt 4:1 z owocu marakuja, ekstrakt z owocu maliny (40% kwas elagowy, 0,7% antocyjaniny), ekstrakt z borówki czarnej (standaryzowany na 25% proantocyjanów), ekstrakt z brokułu (10% indol3karbinol), ekstrakt z jarmużu (2% luteiny), suchy ekstrakt z owocu jabłka 4:1, ekstrakt z owocu arbuza (1000 ppm likopen), sukraloza.

Jakie korzyści może przynieść picie białka w koktajlu osobom, które jeszcze nie trenują? Posiłki bogate w białko napędzają nasze organizmy i sprawiają, że dłużej czujemy się najedzeni – to ważne, zwłaszcza jeżeli chcemy pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ale to nie wszystko! Białko zapewnia lepszą regenerację organizmu, a aminokwasy, które zawiera, przyczyniają się do poprawy wyglądu włosów, skóry i paznokci.

Białka utworzone są z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi -CNOH-. Zazwyczaj pojedynczy łańcuch polipeptydowy składa się z więcej niż stu aminokwasów. Białko występuje w każdym żywym organizmie i jest strukturalnym składnikiem mięśni i innych tkanek ustroju. Ponadto bierze udział w budowie hormonów, enzymów i hemoglobiny. Bywa również, że białko jest źródłem energii, jednak nie jest ono pierwszym wyborem organizmu. Wyodrębniono i zidentyfikowano 20 aminokwasów, które są niezbędne dla ludzkiego wzrostu i metabolizmu. Dwanaście z nich, a u dzieci jedenaście, określa się mianem „endogenne”, co oznacza, że organizm nie musi przyjmować ich z pożywienia, a potrafi je sam wyprodukować. Pozostałe aminokwasy nie mogą być syntezowane i muszą być przyjęte „z zewnątrz”. Brak któregokolwiek z aminokwasów zaburza proces wzrostu, odbudowy, regeneracji lub prowadzi do chorób; Dlatego właśnie diety wysokobiałkowe stają się coraz popularniejsze wśród osób nieparających się zawodowo sportem.

Well-being Shake

Białko białku nierówne

W świecie różnorodności białek dostępnych na rynku wciąż mało wiadomo na temat przewagi jednego nad drugim. Ocena jakości ma szczególne znaczenie nie tylko dla sportowców, ale również dla populacji nietrenującej. Poprawna ocena białka ma zasadnicze znaczenie dla określenia jego roli w diecie człowieka. Bardzo ważne jest, aby rozpoznać białka gorszej jakości, o słabszym aminogramie i strawności, a następnie ograniczyć je w diecie. Podobnie jest z białkami lepszej jakości. Należy je umiejętnie rozpoznać, a następnie wprowadzić do diety. Jak to zrobić?

Czym się kierować?

Białka dzielimy generalnie na te zwierzęcego i roślinnego pochodzenia. Zwierzęce uważane są za kompletne. Zawierają wszystkie niezbędne do życia aminokwasy; źródła roślinne zwykle pozbawione są jednego lub kilku z nich. Jednak źródła białek zwierzęcych, pomimo swojego kompletnego aminogramu i zawartości wielu witamin, są również źródłem niepożądanych tłuszczy nasyconych. Światowa organizacja zdrowia wielokrotnie zwracała uwagę na ten niepokojący fakt. Nowoczesne techniki przetwarzania żywności umożliwiły w znacznej części wyeliminowanie tego problemu oraz wskazały różne nowe formy białek niedostępne i wyekstrahowane głównie dla potrzeb współczesnej technologii produkcji żywności, w tym również ważnego działu, jakim jest produkcja suplementów diety.

Ocena Protein

Skład różnych białek może być tak niepowtarzalny, jak ich wpływ na funkcje fizjologiczne w organizmie ludzkim. Jakość białka jest bardzo istotna przy rozważaniu korzyści żywieniowych, które może zapewnić. Określa się ją, oceniając jego skład aminokwasów, trawienie i biodostępność aminokwasów (FAO/WHO, 1990). Istnieje kilka zakresów pomiarowych i techniki, które stosuje się do takiej oceny jakości. Sposoby te zostały określone jako stosunek wydajności białka, wartość biologiczna wykorzystania białka netto i strawność.

Wskaźnik wydajności wzrostowej białka (PER) określa skuteczność białka przez pomiar wzrostu zwierząt. Technika ta wymaga podawania szczurom „białkotestu”, a następnie mierzeniu przyrostu wagi w gramach na gram białka skonsumowanego. Obliczona wartość porównywana jest następnie do standardowej wartości 2,7 (standardowa wartość kazeiny). Każda wartość, która przekracza 2,7, jest uważana za doskonałe źródło białka. Jednakże to obliczenie jest miarą wzrostu u szczurów, a nie u ludzi, o czym należy pamiętać! Z pewnością znacie metodę określania wartości biologicznej białek, zwaną BV. Jest ona powszechnie stosowana do dzisiaj. Nie wnikając w szczegóły techniczne tej metody, BV informuje nas o procentowej wartości danego białka dla równoważenia bilansu azotowego, w stosunku do białka endogennego, podlegającego recyklingowi. W przełożeniu na praktykę, jeżeli wiemy, że wartość biologiczna białka jaja wynosi BV 88, to dla wyrównania bilansu azotowego musimy spożyć go nie 70, ale ok. 80 g. (70 g.: 88% = 79,55 g.). BV 79 to wskaźnik wartości biologicznej białka z piersi kurczaka. Dla wyrównania bilansu azotowego, trzeba, więc zjeść ok. 89 g. takiego białka. Znacznie gorzej ma się sytuacja w przypadku białek roślinnych. Np. białka ziemniaczanego trzeba by spożyć aż 116 g, gdyż jego BV wynosi zaledwie 60.

Metoda wykorzystania białka netto jest zbliżona do wartości biologicznej, z tym że obejmuje bezpośredni pomiar zatrzymywania zaabsorbowanego azotu. Wykorzystanie białka netto i wartość biologiczną mierzą te same parametry zatrzymy¬wania azotu, jednakże różnica polega na tym, że wartość biologiczna jest obliczana z azotu absorbowanego, podczas gdy wykorzystanie białka netto z azotu spożytego.

To niejedyne metody oceny. Ostatnio na popularności zyskał metoda PDCAAS. Czym jest Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score? To sposób oceny wartości odżywczej produktów białkowych oparty na zapotrzebowaniu na poszczególne aminokwasy u ludzi i zdolności do ich strawienia. PDCAAS został przyjęty przez Agencję Żywności i Leków (FDA) i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa/Światową Organizację Zdrowia (FAO/WHO) w 1993 roku jako preferowany, najlepszy sposób określania jakości białka. Organizacje te sugerują, że inne metody oceny jakości białka są gorsze.

Jednakże od momentu akceptacji metody PDCAAS w roku 1991 przez ekspertów FAO/WHO pod jej adresem kierowano również głosy krytyczne. W ramach przygotowań wspomnianego raportu, na spotkaniu w Rzymie w 2001 r., eksperci zostali podzieleni na grupy robocze. Jedna z nich skupiła się m.in. na zagadnieniu jakości białek. W nieopublikowanym raporcie eksperci odnieśli się krytycznie do metody PDCAAS, uzasadniając swoją opinię następującymi argumentami:
– metoda PDCAAS dyskredytuje białka o wysokiej wartości odżywczej poprzez wyznaczanie punktu odcięcia w ocenie ich wartości,
– metoda PDCAAS przecenia jakość białek zawierających czynniki antyżywieniowe,
– metoda PDCAAS nie uwzględnia dostatecznie biodostępności aminokwasów,
– metoda PDCAAS przecenia jakość słabo przyswajalnych białek uzupełnionych w aminokwas ograniczający oraz białek, których wykorzystanie ograniczone jest przez więcej niż jeden aminokwas ograniczający.

W roku 2013 ukazał się raport podsumowujący wyniki spotkania ekspertów FAO, które odbyło się w roku 2011 w Auckland w Nowej Zelandii. Eksperci zweryfikowali obecne w literaturze naukowej obawy oraz ograniczenia dotyczące metody PDCAAS i zaproponowali nowy instrument do pomiaru jakości białka – metodę DIAAS (Digestible Indispensable Amino Acid Score). Według tej metody strawność każdego z aminokwasu zawartego w białku pożywienia powinna być oparta na badaniu strawności rzeczywistej w jelicie krętym człowieka, a jeśli jest to niemożliwe, w odniesieniu do rosnących świń lub rosnących szczurów (w podanej kolejności).

Niemniej jednak, ani metoda PDCAAS ani DIAAS nie dostarcza informacji o rzeczywistych właściwościach anabolicznych specyficznych źródeł białka. Za pomocą tych metod rankingowych otrzymujemy wyłącznie informację o minimalnej ilości azotu i aminokwasów, które są niezbędne w celu zapobieżenia niedoborom białka w organizmie. Dla przykładu wskaźnik PDCAA dla soi wynosi 0,91, natomiast dla wołowiny 0,92.

wellness-colway-shake

Na podstawie wskaźnika PDCA można wnioskować, że soja będzie tak samo efektywna w stymulacji MPS, jak wołowina. Założenie to nie znajduje jednak potwierdzenia w ostatniej pracy Phillipsa, w której zademonstrowano wyższość wołowiny w procesie stymulacji poposiłkowego procesu MPS w porównaniu do sojowego zamiennika wołowiny, zwierającego taką samą ilość azotu. Podobne wnioski zaobserwowano w innych pracach, w których porównywano wyizolowane białko sojowe z białkiem pochodzącym z nabiału. Pomimo zbliżonych wskaźników PDCAAS białka te cechowały się odmienną zdolnością stymulacji MPS zarówno w warunkach spoczynkowych, jak i w okresie powysiłkowym.

Ogólnie wydaje się, że białka pochodzenia roślinnego cechują się niższą strawnością niż białka pochodzenia zwierzęcego. Strawność białka została zdefiniowana jako część aminokwasów pochodzących z danego źródła białka, które mogą zostać efektywnie strawione i zaabsorbowane, stając się tym samym dostępne w odpowiedniej formie do wykorzystania w procesie syntezy białek ustrojowych. Białka pochodzenia zwierzęcego, włączając w to nabiał, jajka oraz mięso charakteryzują się wysokim stopniem strawności (>90%). W zależności od metody wykorzystanej w procesie przygotowania oraz występowania różnych czynników „antyżywieniowych” (np. składniki zakłócające proces trawienia i absorpcji dostępnych w pożywieniu białek), białka pochodzenia roślinnego takie jak kukurydza, owies, fasola, groch, ziemniaki wydają się wykazywać niższą strawność niż białka pochodzenia zwierzęcego, mieszczącą się w granicach od 45% do 80%. Jednakże oczyszczone białka pochodzenia roślinnego, pozbawione czynników antyżywieniowych, takie jak izolat białka sojowego, koncentrat białka z grochu i glutenu pszennego charakteryzują się podobną strawnością jak białka zwierzęce (>90%). Wnioski są następujące – ze wszystkich białek roślinnych najlepsze i najbardziej kompletne jest to najbardziej „zwierzęce”, czyli sojowe. Dlatego właśnie oczyszczony izolat białka sojowego znalazł się w naszym koktajlu.

#HappyTogether #ZyjPieknie #LookGood #FeelGreat #EarnMoney #KolagenNatywny #ColwayInternational